اصول اخلاقی انتشار مقاله

 1. وب سایت

وب‌سایت مجله به آدرس  https://jppolicy.ut.ac.ir موجود است. تمام استانداردهای اخلاقی و حرفه‌ای مورد نیاز در وب سایت مجله موجود است.

 1. نام مجله و مخفف

عنوان مجله، فصلنامه سیاستگذاری عمومی است. مخفف مجله IJPPolicy و  ijpp است.

 1. فرآیند بررسی همتا

3-1. سیاست بررسی همتایان

مجله متعهد است که فرآیند بررسی همتایان دوسوکور را بر اساس کد رفتار و بهترین شیوه های COPE اعمال کند.

3-2. فرآیند بررسی همتایان

تصمیم برای انتشار مقاله بر اساس ارزیابی سردبیر و بررسی داوران است. هدف اصلی تصمیم گیری در مورد رد سریع یا تصمیم برای ارسال نسخه به داوری است. مقالاتی که موضوعات آنها با هدف و دامنه مجله مرتبط نباشد یا استانداردها و الزامات اولیه مجله را رعایت نکرده باشند، در این مرحله رد خواهند شد تا نویسندگانی که ممکن است مایل به انتشار در جای دیگری باشند، فرصت را از دست ندهند. گاهی اوقات مقاله ای با درخواست تجدید نظر به نویسنده بازگردانده می شود تا به ویراستاران در تصمیم‌گیری در مورد ارسال یا عدم ارسال آن برای داوری کمک شود. نویسندگان می توانند انتظار تصمیم گیری از این مرحله از فرآیند بررسی را در عرض 1 تا 2 هفته پس از ارسال داشته باشند. ما هر اقدام معقولی را انجام می دهیم تا اطمینان حاصل شود که هویت نویسنده در طول فرآیند بازبینی پنهان می شود. هدف ما این است که فرآیند بررسی را طی 6 هفته پس از تصمیم برای بازبینی تکمیل کنیم. سردبیر حق تصمیم گیری نهایی در مورد پذیرش را برای خود محفوظ می دارد.

3-3. نقش داوران

از داوران دوسویه خواسته می شود که هویت خود را به هیچ وجه فاش نکنند. اگر داوری احساس کند که مقاله از نظر فنی فاقد صلاحیت است یا اگر بررسی به موقع توسط او امکان پذیر نباشد یا اگر مقاله دارای تضاد منافع باشد، باید فوراً از بررسی مقاله ارسال شده خودداری کند. همه ارسال‌ها محرمانه تلقی می‌شوند، ممکن است برای دریافت توصیه‌های افراد خارجی، تأیید تحریریه داده شود. هیچ داوری نباید مقاله ای را که برای بررسی به او ارسال می شود به دلیل نگرانی خود به داور دیگری منتقل کند. داوران که مبنای کل فرآیند کیفیت هستند باید اطمینان حاصل کنند که مقالات کیفیت بالایی داشته و یک اثر اصلی باشد. داور می‌تواند به سردبیر اطلاع دهد که مقاله‌ای که برای بازبینی به او ارسال شده است، در نشریه دیگری در دست بررسی است. هیچ قانون غیرقابل انعطاف و صریحی برای تجزیه و تحلیل مقاله وجود ندارد، این کار را می توان به صورت موردی با توجه به ارزش، کیفیت و اصالت مقاله ارسالی انجام داد. به طور کلی موارد زیر را می توان در یک داوری بررسی کرد: ساختار مقاله ارسالی و ارتباط آن با دستورالعمل های نویسنده، اهداف کلی و جزئی مقاله، روش استفاده از انتقال در مقاله، مقدمه ارائه شده و نتیجه گیری/پیشنهادات ارائه شده، مراجع ارائه شده برای اثبات محتوا، گرامر، علائم نگارشی و املا، مسائل مربوط به سرقت ادبی، مناسب بودن مقاله باتوجه به نیاز. نظرات داور در مورد پذیرش یا رد یک نسخه به عنوان عنصر اصلی در فرآیند بررسی همتایان اعمال می‌گردد. از کلیه داوران درخواست می شود که مقالات ارسال شده به آنها را برای داوری با جزئیات مرور کنند و نظرات خود را بدون هیچ گونه سوگیری یا تضاد منافع ارائه دهند که در نهایت توسط سردبیر مجله مشاهده و تصمیم‌گیری خواهد شد.

3-4. راهنمایی برای داوران همتا

همه مقالات ارسالی به صورت دو سو کور بررسی می شوند. ما معتقدیم که بررسی همتایان، پایه و اساس حفظ کیفیت و یکپارچگی تحقیقات علمی است. به عنوان یک داور، به سردبیران (ویراستار ارشد) که تصمیم نهایی را می‌گیرند مشاوره می‌دهید. حتی اگر مقاله‌ای را قبول نکنیم، می‌خواهیم نظرات سازنده‌ای را ارائه کنیم که ممکن است به نویسنده در بهبود آن کمک کند. تمام مقالات ارسالی منتشر نشده اسناد محرمانه هستند. اگر شما را به بررسی مقاله ای دعوت می کنیم، لطفاً حتی با یک همکار در مورد آن بحث نکنید. هنگامی که دعوت نامه ای برای بررسی همتا دریافت می کنید، باید فرم بررسی مجله را پر کنید. شما باید سعی کنید به هر دعوتنامه ای که دریافت می کنید پاسخ دهید. اگر احساس می‌کنید مقاله خارج از حوزه تخصصی شما است یا نمی‌توانید زمان لازم را اختصاص دهید، لطفاً در اسرع وقت به تحریریه اطلاع دهید تا بتوانند یک داور جایگزین دعوت کنند. لطفاً اهداف  و حوزه پژوهشی فصلنامه و دستورالعمل نویسندگان را با دقت بخوانید. باید در نظر گرفت که آیا مقاله برای مجله ای که به آن ارسال می شود مناسب است یا خیر. اهداف و دامنه مجلات در منو و صفحات «اطلاعات مجله» موجود است.

شما همچنین باید:

واضح بنویسید. از کلمات پیچیده یا غیرعادی خودداری کنید. نکات خود را شماره گذاری کنید و هنگام اظهار نظر خاص به شماره صفحه و خط مربوطه مراجعه کنید. اگر از شما خواسته شده است که فقط در مورد بخش‌ها یا جنبه‌های خاصی از نسخه نظر بدهید، باید به وضوح مشخص کنید که کدام یک هستند. برگه امتیاز داوران فقط توسط ویراستاران قابل مشاهده است و نظرات با نویسندگان به اشتراک گذاشته خواهد شد. همچنین باید مشخص کنید که آیا مقاله ارسالی نیاز به تصحیح دستور زبان، علائم نگارشی یا املای آن دارد یا خیر.

3-5. حریم خصوصی و محرمانه بودن

همه مقالات ارسالی باید با رعایت محرمانه بودن نویسندگان بررسی شوند. نویسندگان در ارسال مقالات خود برای داوری، نتایج کار علمی و تلاش خلاقانه‌شان را به ویراستاران می‌سپارند که ممکن است شهرت و حرفه آنها به آن بستگی داشته باشد. حقوق نویسندگان ممکن است با افشای جزئیات محرمانه در طول بررسی نسخه خطی آنها نقض شود. داوران همچنین دارای حقوق محرمانه بودن هستند که باید توسط ویراستار رعایت شود. در صورت ادعای عدم صداقت یا تقلب، ممکن است محرمانگی نقض شود، اما در غیر این صورت باید رعایت شود. ویراستاران نباید اطلاعات مربوط بهمقالات ارسالی(از جمله دریافت، محتوا، وضعیت آن‌ها در فرآیند بررسی، انتقاد از سوی بازبین‌ها یا سرنوشت نهایی) را در اختیار دیگرانی غیر از نویسندگان و داوران قرار دهند. داوران و اعضای هیئت تحریریه باید با بحث نکردن علنی درباره آثار نویسندگان یا استفاده نکردن از ایده‌های آنها قبل از انتشار دست‌نوشته، به حقوق نویسندگان احترام بگذارند. داوران نباید اجازه داشته باشند از مقالات ارسالی برای فایل های خود کپی تهیه کنند و باید از اشتراک‌گذاری آن با دیگران منع شوند، مگر با اجازه سردبیر. داوران باید پس از ارسال نظرات، نسخه هایی از مقالات ارسالی را برگردانند یا حذف کنند. ویراستاران نباید نسخه هایی از مقالات ارسالی رد شده را نگه دارند. نظرات داور نباید بدون اجازه داور، نویسنده و ویراستار منتشر شود یا به شکل دیگری منتشر شود.

3-6. دستورالعمل ها و نمودارهای COPE

مجله متعهد به پیروی و به کارگیری دستورالعمل‌ها و فلوچارت‌های کمیته اخلاق در انتشار در فرآیند بررسی و انتشار و مسائل آن است. برای اطلاعات بیشتر، به https://publicationethics.org مراجعه کنید.

3-7- تضاد منافع در فرآیند بررسی

اگرچه ما در حال استفاده از بررسی همتا با پیوند دوگانه هستیم، حوزه تحقیق می تواند دنیای کوچکی باشد. این بدان معناست که بسیاری از داوران ممکن است نویسنده را به دلیل آشنایی با آثارشان بشناسند. شما مطمئناً می توانید ارزیابی منصفانه ای از مقاله ای که توسط یک دوست یا رقیب نوشته شده است ارائه دهید، اما اگر تضاد منافع باعث یک سوگیری مثبت یا منفی بزرگ شود، باید این موضوع را برای سردبیر فاش کنید. بهتر است درخواست بررسی را رد کنید. همیشه از قضاوت و انتقاد شخصی خودداری کنید و مقاله را داوری کنید. این به احتمال زیاد توسط نویسنده مورد استقبال قرار می گیرد و منجر به کار بهتر آنها می شود. هر سردبیری از صداقت در مورد تضاد منافع قدردانی می کند، حتی اگر مجبور شود به دنبال یک بازبین جایگزین بگردد.

 1. 4. مالکیت و مدیریت

فصلنامه سیاستگذاری عمومی تحت مالکیت و انتشارات دانشگاه تهران، دانشکده حقوق و علوم سیاسی است.

 1. 5. هیئت راهبری

هیئت راهبری مجله و وابستگی ها و اطلاعات تماس آنها در اینجا موجود است.

 1. 6. هیئت تحریریه

هیئت تحریریه مجله و وابستگی ها و اطلاعات تماس آنها در منوی صفحه مجله با عنوان: «هیئت تحریریه» موجود است.

7 . حق چاپ و مجوز

این مجله دسترسی آزاد فوری به محتوای خود را بر این اصل فراهم می کند که در دسترس قرار دادن تحقیقات به صورت رایگان برای عموم از تبادل جهانی دانش بیشتر پشتیبانی می کند. کلیه مقالات مجلات تحت شرایط مجوز Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 بین المللی توزیع می شوند که هر گونه استفاده غیرتجاری، اشتراک گذاری، اقتباس، توزیع و تکثیر را در هر رسانه یا قالبی مجاز می داند، تا زمانی که اعتبار مناسب را به نسخه اصلی اختصاص دهید.

نویسندگان حق دارند:

 • مقاله خود را طبق «حقوق استفاده شخصی» به اشتراک بگذارید تا زمانی که حاوی مجوز کاربر نهایی و پیوند DOI به نسخه رکورد در این مجله باشد.
 • حقوق مالکیت معنوی (از جمله داده های تحقیق) را حفظ کنند.
 • انتساب و اعتبار مناسب برای اثر منتشر شده داشته باشند.

نویسندگان می توانند از مقالات خود به طور کامل یا جزئی برای اهداف علمی و غیرتجاری استفاده کنند مانند:

 • استفاده توسط نویسنده در تدریس در کلاس نویسنده (از جمله توزیع کپی، کاغذی یا الکترونیکی)
 • توزیع نسخه ها (از جمله از طریق ایمیل) به همکاران پژوهشی شناخته شده برای استفاده شخصی آنها (اما نه برای استفاده تجاری)
 • درج در پایان نامه یا تز (به شرطی که این مقاله به صورت تجاری منتشر نشود)
 • استفاده در تلفیقی بعدی از آثار نویسنده
 • بسط مقاله به فرم کتاب
 • تهیه سایر آثار مشتق شده (اما نه برای استفاده تجاری)
 • استفاده غیره یا استفاده مجدد از بخش‌ها یا گزیده ها در آثار دیگر.
 1. نویسندگان و مسئولیت نویسندگان

نویسنده مسئول مسئولیت اصلی ارتباط با مجله را در طول ارسال مقاله، بررسی همتایان، و فرآیند انتشار بر عهده می‌گیرد و اطمینان می‌دهد که تمام الزامات اداری مجله، مانند ارائه جزئیات تألیف، تأیید کمیته اخلاق و جمع‌آوری اظهارات تضاد منافع، به درستی تکمیل می شوند. نویسنده مسئول باید در طول فرآیند ارسال و بررسی همتایان به سوالات ویراستاری پاسخ دهد و باید پس از انتشار با هر درخواستی از مجله همکاری کند. فصلنامه سیاستگذاری عمومی اجازه افزودن نویسنده یا تغییر نویسندگان اول یا مسئول پس از پذیرش نهایی مقاله را نمی دهد. در صورتی که هر نویسنده ای بخواهد از فهرست نویسندگان حذف شود، باید نامه ای با امضای نویسنده و سایر نویسندگان ارسال کند که نشان دهنده تمایل وی برای حذف از فهرست نویسندگان باشد. هر گونه تغییر در ترتیب نام مستلزم نامه ای است که توسط همه نویسندگان امضا شده است که با آن موافق هستند. نویسنده مکاتبه کننده مسئولیت اصلی ارتباط با مجله در طول ارسال مقاله، بررسی همتایان و فرآیند انتشار را بر عهده می گیرد و معمولاً اطمینان می دهد که تمام الزامات اداری مجله، مانند ارائه جزئیات تألیف، تأیید کمیته اخلاق، مستندات ثبت کارآزمایی بالینی، و جمع آوری اظهارات تضاد منافع، به درستی تکمیل می شود. نویسنده مسئول باید در طول فرآیند ارسال و بررسی همتایان به سوالات ویراستاری پاسخ دهد و باید پس از انتشار با هر درخواستی از مجله همکاری کند.

اصالت و انتشار تکراری

مقالات ارسالی به مجله باید اصیل باشند و چاپ نشده یا برای انتشار در جای دیگری ارسال نشده باشند. این قانون همچنین در مورد نسخه‌های ارسال شده در جاهای دیگر اعمال می‌شود. برای همه نویسندگان اجباری است که هنگام استناد به شکل یا جدولی از یک مجله دیگر، مشکلات مربوط به حق چاپ را حل کنند.

 1. هزینه نویسنده

فصلنامه سیاستگذاری عمومی یک مجله با دسترسی آزاد است، بنابراین چاپ مقاله در مجله مستلزم هزینه چاپ است که پس از پذیرش مقاله به نویسنده ارسال کننده ارائه می‌شود. هزینه ای که پس از پذیرش نسخه نهایی پرداخت می شود: 2,000,000 ریال است.

 1. اخلاق نشر

جزئیات ملاحظات اخلاقی انتشار مجله، کدها، شرایط و قوانین عبارتند از:

فصلنامه سیاستگذاری عمومی که متعلق به دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران است، متعهد به اعمال و پیروی اخلاقیات انتشار بر اساس آئین نامه رفتار COPE است.

دستورالعمل ها و نمودارهای COPE

فصلنامه سیاستگذاری عمومی متعهد است که دستورالعمل ها و فلوچارت های کمیته اخلاق در انتشار را در فرآیند بررسی، انتشار و مدیریت خود دنبال و اعمال کند.

 1. جدول زمان‌بندی

 انتشار مجله به صورت فصلی منتشر می‌شود.

 1. 12. سیاست آرشیو

 مجله در حال حاضر به صورت الکترونیکی در مخازن داخلی و بین المللی محلی به شرح زیر بایگانی می‌شود: ISC: پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، پایگاه اطلاعات علمی ایران (SID) مگیران.

 1. منابع درآمد

فصلنامه سیاستگذاری یک مجله با دسترسی آزاد است، بنابراین چاپ مقاله در مجله مستلزم هزینه چاپ است که پس از ارسال و سپس پذیرش مقاله به نویسنده ارسال کننده اعلام شده تا پرداخت کند.هزینه‌ای که پس از پذیرش مقاله پرداخت می شود؛ 2,000,000 ریال می باشد.

 1. تبلیغات

 طبق قوانین دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران در هیچ موردی پذیرش آگهی وجود ندارد.

 1. بازاریابی مستقیم

فصلنامه سیاستگذاری عمومی هیچ گونه فعالیت بازاریابی مستقیم ندارد

 1. اصول ناشر

کدهای رفتار و رهنمودهای اخلاقی مجله متعهد به رعایت قوانین و اصول رفتاری ناشر دانشگاه تهران می‌باشد. این مجله همچنین متعهد به اعمال کدها و اصول رفتار «اصول شفافیت و بهترین عملکرد در انتشارات علمی» است که در 15 سپتامبر 2022 توسط کمیته اخلاق در انتشار (COPE) منتشر و به روز شده است.